Scaldandu-si zidurile incarcate de istorie in valurile canalului Dunare-Marea neagra biserica inchinata eroilor cazuti in primul razboi mondial isi pierde turlele maiastre in trecutul sau glorios,spre a vorbi tuturor despre jertfa si demnitatea poporului roman. Ridicat in anul 1926 din ordinul regelui Ferdinand si a reginei Maria cimitirul de la Mircea voda nu ramane acoperit de negura vremii.Strajuind ca o faclie cuprinsa de mister biserica in stil bizantin alba ca o mireasa parca desparte in noapte bolta in doua si imbraca totul intr-o lumina divina.Sub picioare se simte inca sangele martirilor cazuti la datorie si urma gloantelor din razboi.In fiecare colt de aici ingrijit si infrumusetat cu multa dragoste de maicute respira vesnicia clipelor istorice..Parca si stelele coboara in noapte sa priveasca frumusetea acestui loc si abia se retrag in fiecare dimineata..Se uneste aici istoria cu religia jertfa cu frumosul cerul cu pamantul...Rugaciunile inchinate zilnic pentru eroi ingropati aici imbraca totul intr-o permanenta chemare divina..Nu ai cum daca esti roman sa nu te abati din drum spre a admira frumusetea acestui loc incarcat de istorie si a aprinde o lumanare pentru cei ce au murit la datorie. . cimitirul eroilor. Simbol al luptelor dobrogene cimitirul international Mircea ce batran  este clasificat in categoria A prin ordinul Ministerului Culturii nr.2243din 28iunie 2010 si sub semnatura lui Kelemen Hunor.Piatra de temelie a fost pusa in anul 1926 cand episcopul Gherontie a oficiat slujba de sfintire a locului iar in anul 1932 s- au finalizat lucrarile celui mai mare cimitir din tara dupa Marasesti.Ridicat la initiativa regelui Ferdinand si a reginei Maria in memoria fiului cel mic printul Mircea voda decedat pe front si ingropat in capela palatului de la Cotroceni cimitirul adaposteste osemintele ostasilor romani 1317 rusi 1066 germani 504 bulgari 2028 turci si altii neidentificati.Ramasitele eroilor adunate din cimitirele dobrogene au fost transportate cu trenul pana aici- localitatea se numea cilibichioi- sat frumos iar la ceremonia de deschidere  de la 1 octombrie 1932 au primit onorurile militare ale regelui Ferdinand reginei Maria prim ministru Alexandru Vaida Voievod inalti functionari civili si militari diplomati ai statelor implicate in razboi.Regina Maria a fost direct interesata si implicata in ridicarea ansamblului si a urmarit cu atentie lucrarile apeland adesea la cei mai iscusiti arhitecti( pana in1948 cimitirul a fost in grija Societatii Cultul Eroilor Regina Maria) .Crucile eroilor sunt realizate simplu din piatra micute si au inscrise numele eroilor identificati iar in centrul este amplasat un mausoleu cu un vultur din bronz asezat pe un postament de marmura si sustinut de patru coloane..Insemnatatea de esceptie a ansamblului este data de faptul ca aici sunt ingropati eroi indiferent de etnie de religie de tabara in care a luptat dar si de cele patru tunuri asezate pe fiecare alee laterala.Cimitirul de la Mircea voda aminteste azi de trecutul glorios al poporului roman jertfa si dragostea de neam de credinta de tara... Un nou lacas rasare. Crestinismul a reprezentat intotdeauna o componenta a continuitatii istorice  si a contribuit din plin la formarea personalitatii spirituale a poporului roman devenind un factor de romanizare si un rol in procesul etnogenezei romanesti" Astfel la un an de la moartea regelui Ferdinand ( iulie 1927) la intrarea dinspre gara a fost amenajata o capela in cinstea eroilor cu hramul Inaltarea Domnului construita in stil bizantin cu trei cupole acoperita cu tabla zincata..Biserica are o fundatie generoasa din beton( prima din tara in asa stil) iar zidurile sunt din piatra dobrogeana asemenea resedintei Reginei Maria de la Mamaia si Balcic.Pe fatada bisericii se disting doua basoreliefuri- al domnitorului Mircea cel batran si imparatul Traian in stanga iar in dreapta al regelui Carol si Ferdinand.Pictura a fost facuta in anul 1932 odata cu inaugurarea cimitirului si refacuta in anul 1977-1978,Dangatul clopotului a fost oprit o perioada bisericuta asemeni celei din Albac " asteptand sa- i deie fratii adapost " iar nopti de a randul doinesc taceri printre crucile aproape sterse de negura vremii si a uitarii...La initiativa I.p.s.Teodosie capela devine manastire de maici in anul2009 cimitirul ingrijit de maicute infrumusetat cu flori pomi ornamentali tuia devenind o adevarata oaza de liniste si rugaciune permanenta. Manastirea Inaltarea Domnului din localitatea Mircea voda Constanta te asteapta oricand calatorule impovarat de greutatile vietii sa-ti odihnesti sufletul si sa primesti linistea asteptata.